МОТИВИ към присъда, постановена по н.о.х.д. №586/2012 година по описа на РС гр. Левски

 

Обвинението, повдигнато по отношение на подсъдимия Й.Д. - ***, ЕГН **********, е по чл.216, ал.4 във вр. с ал.1 от НК затова, че на 17.04.2012г., в землището на гр.Белене, обл.Плевен, по поречието на р. Дунав, между местността „Енерговлака” и площадка „АЕЦ - Белене”, противозаконно повредил чужда движима вещ - 1 /един/ брой стомано-бетонен панел с размери 250/300/20 см. на стойност 248.00 лева, част от защитна дига /Дунавски предпазни диги/ публична държавна собственост, стопанисвана от „Напоителни системи” ЕАД, клон „Среден Дунав - Плевен”, като случаят е маловажен.

Подсъдимият е получил препис от обвинителния акт, разбира обвинението и признава вината си.

Представителят на РП гр. Левски поддържа обвинението така както е предявено. Моли съда да признае подсъдимия за виновен и да му наложи наказание „глоба” към минимума на предвиденото в закона, с оглед на възрастта му и най-вече, че е оказал пълно съдействие за установяване на обективната истина на досъдебното производство и положителните му характеристични данни.

Защитникът на подсъдимия моли съдът да наложи по отношение на подсъдимия наказание „глоба” в минимален размер, тъй като същият има добро поведение, съдействал е за разкриване на обективната истина, има тежко имотно състояние и пределна възраст.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

На 17.04.2012г. сутринта подсъдимият Й.Д. заедно със свидетеля Л.Д. отишли по поречието на р.Дунав между местността „Енерговлака” и площадката на „АЕЦ - Белене”, находящи се североизточно от гр.Белене, обл.Плевен. С тях били взели количка с инструменти, в която били поставени чукове, лост и лопата. Свидетелят Д. отишъл с подсъдимия, тъй като последният му обещал за помощта му да му плати 25 лева и да му купи цигари и обяд. Също така му показал документ, който свидетелят не прочел, че бил закупил 100 броя панели. След като пристигнали на горепосочено място с помощта на чукове, започнали да чупят един стоманобетонен панел, който бил част от Дунавски предпазни диги - публична собственост, стопанисван от „Напоителни системи” ЕАД, клон Среден Дунав - Плевен. След известен период от време на мястото пристигнали служители на РУП - Белене. Подсъдимият Д. бил повредил един стоманобетонен панел. Причината подсъдимият да повреди чуждата движима вещ била, че панелът му пречел и не можел да взима от намиращата се наблизо баластра. По този начин искал да освободи място и да можел да минава и да товари от баластрата.

С протокол за доброволно предаване от 17.04.2012г. подсъдимият Й.Д. предал на служител при РУП - Белене следните движими вещи: 1 бр. метален чук с дървена дръжка - 7 кг.; 1 бр. метален чук с дървена дръжка - 5 кг.; 1 бр. метален чук с дървена дръжка - 3 кг.; 1 бр. метален чук с дървена дръжка - 1 кг.; 1 бр. права лопата; 1 бр. метален лост от прещипан метал /гофриран метал/; 1 бр. ръчна количка с три колелета, които срещу разписка от 07.05.2012г. били предадени на Н.П. - домакин при РУП - Белене, на съхранение.

От заключението на вещото лице по назначената съдебно - икономическа експертиза е видно, че пазарната цена на един брой панел с размер 250/300/20 см., по пазарни цени към датата на деянието, била в размер на 248.00 лв.

Видно от писмо от „Напоителни системи” ЕАД, Клон Среден Дунав, бетоновите панели, ползвани като пътна настилка, са елемент /рампа/ от съоръжение за предпазване от вредното въздействие на водите, а именно Дунавски предпазни диги и за тях не може да се представи отделен документ. Съгласно чл.13, ал.1, т.3 от Закона за водите, системите и съоръженията за предпазване от вредното въздействие на водите, изградени държавни средства - защитни диги, корекции на реки и отводнителни системи, са публична държавна собственост. Със Заповед № РД-09-317/26.03.2012г. на Министъра на земеделието и храните, на „Напоителни системи” ЕАД са възложени дейностите по стопанисване, поддръжка, експлоатация, опазване и мониторинг на съоръженията за предпазване от вредното въздействие на водите - публична държавна собственост.

Съгласно чл.13, ал.1, т.3 от Закона за водите - „Публична държавна собственост са следните водностопански системи и съоръжения - системите и съоръженията за предпазване от вредното въздействие на водите, изградени с държавни средства - защитни диги, корекции на реки и отводнителни системи, с изключение на тези по чл.19, ал.1, т.4, б.”г”.

Повредената от подсъдимия Й.Д. чужда движима вещ не попада в хипотезата на чл.19, ал.1, т.4, б.”г” от ЗВ, тъй като се намирала извън границите на населеното място.

Подсъдимият и защитникът му са дали съгласие да бъде открита процедура по предварително изслушване на страните и да не се провежда разпит на всички свидетели и вещото лице, а при постановяване на присъдата непосредствено да се ползва съдържанието на съответните протоколи и експертни заключения от досъдебното производство.

Подсъдимият Й.Д. е признал изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се е съгласили да не се събират доказателства за тези факти. 

В съответствие с разпоредбите на НПК и на основание чл.371 от НПК съдът е уведомил подсъдимия, че съответните доказателства от досъдебното производство и направеното от него самопризнание по чл.371, т.2 от НПК ще се ползват при постановяване на присъдата.

На основание чл.373, ал.4 НПК и предвид обстоятелството, че действията по разследването са извършени при условията и по реда, предвиден в НПК, съдът е одобрил изразеното съгласие.

С определение на основание чл.372, ал.4 от НПК съдът е обявил, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанието, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.  

На основание чл.283 от НПК съдът е присъединил към доказателствата писмените доказателства, събрани на досъдебното производство.  

Съдът приема, с оглед на събраните по делото доказателства, че обвинението е доказано по безспорен и несъмнен начин.

Налице е извършено деяние. Деянието е извършено от подсъдимия Й.Д.. Извършено е виновно, при форма на вината пряк умисъл. Подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал настъпването на тези последици.

Подсъдимият е съзнавал, че вещите, които поврежда са чужда собственост и че собственикът не е съгласен с повреждането им. Съзнавал е и че извършва деянието чрез наетото от него лице, което въвел в заблуждение, че дейността, която извършва, е правомерна.

За извършване на деянието подсъдимият е използвал технически средства - 4 бр. метални чукове с дървени дръжки, 1 бр. права лопата и 1 бр. метален лост от прещипан метал /гофриран метал/.

С оглед на събраните по делото доказателства съдът приема, че подсъдимият Й.Д. е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл.216, ал.4 във вр. с ал.1 от НК.

При определяне на вида и размера на наказанието по отношение на подсъдимия Й.Д. съдът взе предвид признанието на вината, както и на всички факти в обвинителния акт, съдействието, което е оказал подсъдимият на органите на съдебното и досъдебно производство, причините и мотивите за извършване на деянието. Съдът съобрази имотното състояние на подсъдимия, неговата възраст, както и стойността на вещите, предмет на престъплението. Предвид изложеното съдът приема, че следва подсъдимият Д. да бъде осъден на наказание „глоба” в размер на СТО ЛЕВА.

 

ПО ПРЕДЯВЕНИЯ ГРАЖДАНСКИ ИСК:

 

В съдебното производство е приет за съвместно разглеждане в наказателния процес граждански иск, предявен от „НАПОИТЕЛНИ СИСТЕМИ” ЕАД, ЕИК:8311600780096, със седалище и адрес на управление: гр. Плевен, бул. „Дойран”, №136, представлявано от управител Л.Л., срещу подсъдимия Й.Д., ЕГН **********,***, за сумата в размер на 248 лева, представляваща обезщетение за претърпените имуществени вреди в резултат на деянието, ведно със законната лихва върху тази сума считано от датата на извършване на деянието - 17.04.2012г.

Съдът е конституирал в качеството на граждански ищец „НАПОИТЕЛНИ СИСТЕМИ” ЕАД, ЕИК:8311600780096, със седалище и адрес на управление: гр. Плевен, бул. „Дойран”, №136, представлявано от управител Л.Л..

С присъдата си съдът е признал за виновен подсъдимия в извършване на престъплението, за което му е повдигнато обвинение, а именно противозаконно повредил чужда движима вещ.

Съдът намира, че гражданският иск е основателен и доказан по размер и като такъв следва да бъде изцяло уважен.

Безспорно се установи, че стойността на вещите, предмет на престъплението е 248 лв. „НАПОИТЕЛНИ СИСТЕМИ” ЕАД са претърпели имуществени вреди от извършеното престъпление, за което и следва да бъдат обезщетени. Подсъдимият следва да бъде осъден да заплати сумата, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането – 17.04.2012г. до окончателното изплащане на сумата.

При този изход на делото следва да се приложи разпоредбата на чл.53, ал.1, б.”а” от НК и в полза на държавата да бъдат отнети приложените като веществени доказателства: 1 бр. метален чук с дървена дръжка - 7 кг.; 1 бр. метален чук с дървена дръжка - 5 кг.; 1 бр. метален чук с дървена дръжка - 3 кг.; 1 бр. метален чук с дървена дръжка - 1 кг.; 1 бр. права лопата; 1 бр. метален лост от прещипан метал /гофриран метал/ и 1 бр. ръчна количка с три колелета, които се намират на съхранение в РУП-Белене.

При този изход на делото следва подсъдимият на основание чл.189, ал.3 от НПК да бъде осъден да заплати направените деловодни разноски в размер на 35 лв., както и да заплати държавна такса върху уважения размер на гражданския иск в размер на 50 лв.

 Водим от горните мотиви съдът постанови присъдата си.

             

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: