МОТИВИ към решение №142 от 16.10.2019г., постановена по а.н.д. №336/2019г. по описа на РС гр. Левски

 

В РС - Левски е постъпило постановление с предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание по отношение на Ш.Е.Х., че на 18.03.2019г., в землището на с.Асеновци, обл.Плевен, в отдел 360Д, представляващ ДГТ, без редовно писмено позволително извършил сеч с БМТ „ЩИЛ МС-170” събрал и извозил от горски фонд 1 пр. куб. метър церови дърва за огрев на стойност 80 лв., като деянието представлява маловажен случай - престъпление по  чл.235, ал.6, във вр. с ал.1 от НК.

Обвиняемият Х. нередовно призован за съдебното заседание, не се явява. На основание чл. 94, ал.1, т.8 съдът е назначил адв. Юлия Данева за служебен защитник на обвиняемия Х..*** не се явява прокурор.

Служебният защитник адв. Юлия Данева счита, че са налице предпоставките на чл. 78а от НК, тъй като подзащитният й не е осъждан за престъпление от общ характер. Пледира да му бъде наложено наказание в минимален размер с оглед ниската степен на обществена опасност, както и ниската стойност на предмета на престъплението.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

Обвиняемият Ш.Е.Х., роден на ***г***, с постоянен и настоящ адрес:***, български гражданин, със завършен седми клас, неженен, безработен, неосъждан, ЕГН **********.

Обвиняемият Ш.Е.Х. е привлечен в качеството на обвиняем за това, че на 18.03.2019г., в землището на с.Асеновци, обл.Плевен, в отдел 360Д, представляващ ДГТ, без редовно писмено позволително извършил сеч с БМТ „***” събрал и извозил от горски фонд 1 пр. куб. метър церови дърва за огрев на стойност 80 лв., като деянието представлява маловажен случай.

На 18.03.2019г., около 13:00 часа обвиняемият Х. е отишъл в 

в отдел 360Д, в землището на с.Асеновци, обл.Плевен, представляващ ДГТ. С помощта на носения от него БМТ „***” извършил сеч на 1 пр. куб. м. церови дърва от горския фонд, които натоварил и извозил с конска каруца.

 

Обвиняемият бил забелязан от свидетелите А. В. и А. С. – служители на Държавно горско стопанство – Плевен, които го спрели за проверка. При извършената проверка свидетелите В. и С. установили, че отсечените дървета не притежават контролна или експедиционна горска марка, както и че същият не притежава редовно писмено позволително за сеч.

          С разписка 1 пр. куб.м. церови дърва за огрев и 1 бр. конска каруца били оставени заотговорно пазене на обвиняемия Ш.Х..  БМТ „***”, без номер и верига бил оставен на отговорно пазене в ТП ДГС – Плевен.

За констатираните нарушения на обвиняемия Х. били съставени АУАН.

За изясняване на обстоятелствата по делото е назначена съдебно - лесотехническа експертиза, според която стойността на 1 куб. м. дърва за огрев е в размер на 80.00 лв.

По случая е образувано досъдебно производство.

Така описаната фактическа обстановка се установява от представените по досъдебно производство №ЗМ 74/2019 г. по описа на  РУ - Левски, пр.пр.№207/2019г. по описа на РП - Левски доказателствени средства, приобщени към доказателствения материал по делото.

От така установената по несъмнен начин фактическа обстановка и доказателствата по делото, се налага изводът, че с деянието обвиняемият Х. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл.235, ал.6, във вр. с ал.1 от НК.

 

Съгласно чл. 2, ал.2 от Закона за горите, „Горска територия по смисъла на този закон са: горите по ал. 1.

Съгласно разпоредбата на чл.1, ал.1 от ЗГ, гора по смисъла на този закон са земи, заети от горскодървесна растителност с площ не по – малка от един декар, височина на дървостоя в зряла възраст не по – малко от 5 м., широчина на насаждението, измерена между стъблата на крайните дървета не по – малко от 10 м, и проекция на короните не по – малка  от 10 на сто от площта на насаждението.

Според разпоредбата на чл. 93, т.9 от НК, „маловажен случай е този, при който извършеното престъпление с оглед липсата или незначителността на вредните последици или с оглед други смекчаващи обстоятелства представлява по – ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид.” Безспорно престъплението, извършено от  обвиняемия представлява по – ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид, поради което и същото следва да бъде квалифицирано като „маловажен случай”.

С оглед на събраните по делото доказателства съдът приема, че обвиняемият е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл.235, ал.6, във вр. с ал.1 от НК.

Обвиняемият Ш.Е.Х. не е осъждан, не е освобождаван от наказателна отговорност. Разпоредбата на чл. 235, ал.6 от НК предвижда наказание лишаване от свобода до една година или пробация, или глоба от сто до триста лева. От престъплението няма настъпили имуществени вреди.

Предвид изложеното съдът намира, че са налице предпоставките за приложение разпоредбата на чл. 78а от НК, поради което освобождава от наказателна отговорност Ш.Е.Х.. При определяне на наказанието по отношение на обвиняемия, съдът взе предвид, че същият е съдействал за разкриване на обективната истина, изразеното разкаяние, както и причините и мотивите за извършване на деянието. Съдът съобрази стойността на дървата, предмет на престъплението. Като съобрази горното, съдът счита, че при определяне на наказанието по отношение на подсъдимия Ш.Е.Х. следва да бъде наложено административно наказание глоба в минимален, предвиден в закона размер, а именно – 1000 лв.

Следва на основание чл.189, ал.3 от НПК обвиняемият Ш.Е.Х. да заплати направените деловодни разноски на досъдебното производство в размер на 64.40 лв.

Водим от горните мотиви съдът постанови решението си.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: